Forfatter(e)
Semester
4. semester
Uddannelse
Udgivelsesår
2012
Afleveret
2012-05-31
Antal sider
53 pages
Abstract
Efter genforeningen i 1990 opstod der i Tyskland fornyet interesse for at diskutere tysk identitet. Især begreber som Nation og Heimat har været svære for tyskerne at få ordentlig styr på. De to bøger giver hver deres syn på mulighederne for at gendefinere nations- og heimatsbegreberne. Men der er tale om meget forskellige løsninger. Büscher mener nærmest diskussionen er umulig. Alt er sagt før og sårene er der stadig. kieling mener derimod, at Tyskland skal profilere sig som bærer af en ny og progressiv økologisk bevidsthed.
Kolofon: Denne side er en del af AAU Studenterprojekter — Aalborg Universitets studenterprojektportal. Her kan du finde og downloade offentligt tilgængelige kandidatspecialer og masterprojekter fra hele universitetet fra 2008 og frem. Studenterprojekter fra før 2008 kan findes i trykt form på Aalborg Universitetsbibliotek.
Har du spørgsmål til AAU Studenterprojekter eller Aalborg Universitets forskningsregistrering, formidling og analyse, er du altid velkommen til at kontakte VBN-teamet. Du kan også læse mere i AAU Studenterprojekter FAQ.