Forfatter(e)
Semester
4. semester
Uddannelse
Udgivelsesår
2017
Afleveret
2017-06-07
Antal sider
116 pages
Abstract
Dette projekt undersøger, om der foreligger et potentiale for flere uheldsdata til den officielle uheldsstatistik. Til dette tages der udgangspunkt i de registrerede ekstrauheld, hvoraf det undersøges, om der er sket en fejlklassificering af disse. Til uheldsanalysen er der taget udgangspunkt i uheld fra 2000 til 2015 for tre vejtyper og fire politikredse – veje i byzoner, 2-sporede veje i åbent land samt motorveje, og Nordjyllands, Sydøstjyllands, Fyns og Midt- og Vestsjællands politikreds. Ud fra en række opstillede søgeord samt tilhørende forudsæt-ninger er der foretaget en vurdering af hvert enkelt ekstra-uheld i forhold til, om disse er fejlklassificerede. Analysen viser, at der forekommer fejlklassificeringer. For vej-typer er den største andel på 11,5 %, som er for 2-sporede veje i åbent land, og for politikredse er det Nordjyllands Poli-tikreds der har den største andel, som er på 9,3 %.
Emneord
Kolofon: Denne side er en del af AAU Studenterprojekter — Aalborg Universitets studenterprojektportal. Her kan du finde og downloade offentligt tilgængelige kandidatspecialer og masterprojekter fra hele universitetet fra 2008 og frem. Studenterprojekter fra før 2008 kan findes i trykt form på Aalborg Universitetsbibliotek.
Har du spørgsmål til AAU Studenterprojekter eller Aalborg Universitets forskningsregistrering, formidling og analyse, er du altid velkommen til at kontakte VBN-teamet. Du kan også læse mere i AAU Studenterprojekter FAQ.